דף הבית » כלבים » אוכל לכלבים

אוכל לכלבים

מותגים
הכל
שיבא
ריגור
רויאל קנין
רוגס
ראפי
ראפוואר
קרנילוב
קרוקטיל
פרמינה
פריסקיז
פרימוס
פרימו
פרויטל
פרוטקט
פנסי פיסט
פלטזור
פיור ליף
פטס פרודקט
ספי קט
סנס
סניקט
סנדי
סנאבל
סימבה
סיבאו
סולאנו
סאביק
נטורל אנד דלישס
מימקס
מימי
מייליס
מיטו
מי פמלי
מונג'
מדיוניקס
מאטיס
להשאט
לה קט
יורוקיטי
יורו קיטי
טריקסי
טרופיקלין
טרולי
טייסט אוף דה ווילד
ורסל ליגה
ויסקאס
ויבוקס
וומפי
הפי דוג
הופל
דנטללייט
גמון
גלוריה
גטולינו
גוסיקט
גו
גאדה דוג
ג'וסרה
ברנדה
ברייברי
בנלוקס
ביהפר
בונזו
ארדן גראנז'
אקנה
אמיתי
אמה
אלפא ספיריט
אינבה
אי קט
אגו
אבר קלין
mito
Bayer
בעל חיים
הכל
ציפור
מכרסמים
כלב
חתול
ארנב
אוגר
שלב חיים
הכל
7-120
1-7
0-1
משקל
הכל
4-10 ק"ג
35 ק"ג ומעלה
22-35 ק"ג
10-22 ק"ג
0-4 ק"ג

מזון לכלבים: איכות תורמת לבריאות

בישראל חיים למעלה ממיליון כלבים במגוון גילאים וגזעים. לכל כלב יש אופי, מצב בריאותי, רמת אנרגיה ומשקל משלו, וחשוב להתאים את התזונה למאפייניו הייחודיים. מזון איכותי ומאוזן המותאם לכלב ומכיל את כל הערכים התזונתיים החיוניים לו כגון חלבונים מן החי, שומנים וויטמינים, יעזור לשמור על בריאותו ועל איכות חייו.

בחנויות לחיות קיימים אין ספור סוגים של מוצרי מזון יבש, מזון רטוב וחטיפים לכלבים המחולקים לקטגוריות של גיל, גזע ומשקל. ישנם מוצרים מיוחדים לכלבים בעלי רגישויות ואלרגיות, ומוצרי מזון דיאטטי לכלבים כבדי משקל. כל אחד מהם מכיל רכיבים וערכים תזונתיים שונים המותאמים לגילאים השונים. לכן, לפני שקונים מזון לכלבים כדאי להצטייד במידע מדויק ככל האפשר כדי לספק להם בדיוק את מה שהם צריכים בכל שלב בחיים.

סוגי מזון לכלבים

כלבים ניזונים בעיקר מאוכל יבש ולעיתים גם מאוכל רטוב ומחטיפים. האוכל היבש נועד לספק את התזונה הבסיסית והמאוזנת הדרושים לכלב. האוכל הרטוב שמגיע לרוב בקופסאות שימורים, יכול לשמש כתוספת לאוכל הרטוב בתנאי שהוא מכיל את הרכיבים התזונתיים החיוניים לחבר הפרוותי. השימוש הרווח בחטיפים לכלבים הוא בעיקר לצורכי אילוף או כפינוק.

תזונה מאוזנת ומותאמת 

כשם שלא כל אוכל מתאים לכל בן אדם, כך גם אצל הכלבים. מזון המיועד לגורים אנרגטיים לא יענה על צרכיהם של כלבים מבוגרים, ומזון לכלבים מגזע קטן לא יתאים לכלבים מגזע גדול. כלבים בעלי רגישויות ואלרגיות וכלבים כדי משקל יצטרכו מזון עם הרכב מיוחד שמתאים למצבם הבריאותי.

בכל שלב בחייו של הכלב משתנים צרכיו. כך למשל, גורים אנרגטיים זקוקים למזון עשיר בחלבונים לצורך התפתחותם התקינה. מרגע שהם מפסיקים לינוק או לצרוך תחליפי חלב, הם יכולים לעבור לאוכל יבש הכולל גרגירים קטנים ורכים ללעיסה.

בגילאי שנה-שנתיים רוב הכלבים מגיעים לגודל מלא ויכולים ללעוס בקלות אוכל יבש לבוגרים. מגיל 7 ומעלה הם נחשבים מבוגרים, וזקוקים למזון המכיל פחות חלבונים ושומנים מאשר כלב בוגר. זאת משום שקצב חילוף החומרים שלהם מאט והצורך בהוצאת אנרגיה פוחת.

במידה והכלב סובל מעודף משקל, כדאי לספק לו מזון דיאטטי, ואם הוא רגיש לרכיבים מסוימים – הימנעו ממזון המכיל אותם והחליפו את המזון להיפואלרגני. מעקב קבוע אצל וטרינר יעזור לכם לדעת מה מצבו הגופני של הכלב, ולקבל הדרכה מקצועית בנוגע לתזונה המתאימה לו.

איך יודעים אם האוכל מתאים לכלב?

כדי שתוכלו לדעת אם האוכל שקניתם לכלב מתאים לצרכיו המסוימים, עקבו אחר ההתנהגות וההרגלים שלו. שימו לב האם הכלב אנרגטי כתמיד ועד כמה הוא פעיל גופנית. בדקו אם הפרווה מבריקה כתמיד והאם הצואה חומה ומוצקה. אם לא יופיעו שינויים, סימן שהאוכל טוב ומתעכל בקלות. אם הכלב מראה סימנים של תשישות, משלשל והפרווה דלילה – שווה לשקול שינוי במזון.

קחו בחשבון שלא כל כלב פתוח לשינויים, ולכן מומלץ להתחיל עם כמות קטנה מהמזון החדש ולהתמיד בו אם הכלב משתף פעולה. אם ההתנגדות למזון החדש מוחלטת, יש להמשיך ולנסות מוצרים אחרים עד שתמצאו מזון שטעים להם ותורם לבריאותם.

מה נחשב אוכל מאוזן?

אוכל מאוזן צריך לכלול חלבון מן החי, פחמימות, סיבים תזונתיים, שומנים איכותיים כמו אומגה 3 וויטמינים כגון ויטמין סי. השילוב שבין המרכיבים עוזר לשמור על מערכת החיסון של הכלבים, לחזק את העצמות והמפרקים שלהם, לבנות את השרירים ולשמור על השיניים, וכמובן לספק להם מרץ ואנרגיה.

מה אסור לכלב לאכול?

מזון איכותי לכלבים אמור לכלול את כל הרכיבים התזונתיים הרלוונטיים, ולכן אין צורך לספק להם תוספות. עם זאת, לפעמים קשה לעמוד בפני הפרצוף המתוק שמתחנן לביס בכל פעם שאתם אוכלים. מותר מדי פעם להיכנע ולהגניב להם חתיכה קטנה מהעוף או מהירק שלכם אבל לא כדאי להגזים בתדירות ובכמויות, משום שאתם לא יודעים איך המזון שלכם ישפיע עליהם.

יש מזונות שכדאי להימנע מהם כליל כגון בצל, ענבים, אוכל מתובל, עצמות קטנות ושוקולד. כל אלה יכולים להזיק להם ולהסתיים בביקור דחוף במרפאת החיות.

איך תדעו שהמזון שקניתם איכותי

כמו במזון שאנחנו צורכים, גם במזון לחיות יש דרגות שונות של איכות והמחירים משתנים בהתאם. ההבדלים ביניהם נעוצים בסוג הרכיבים. למשל, מזון זול באיכות נמוכה יכול לכלול כמות גדולה של פחמימות פשוטות כמו תירס, הרבה שומנים ותחליפי חלבונים. אלה עלולים לגרור תופעות בריאותיות כמו סוכרת או עלייה משמעותית במשקל. לעומת זאת, מזון בריא יכלול בעיקר רכיבים מן החי כמו בשר אמיתי ומבחר גדול של תוספי תזונה.

זכרו שבניגוד אלינו הכלבים לא יכולים לשתף בתחושותיהם ולא יכולים לצפות איזה אוכל עלול להזיק להם. לכן כמו שאתם מקפידים על האוכל שנכנס אליכם לפה, אל תתפשרו על המזון שאתם נותנים להולכים על ארבע. אם אתם מתלבטים מה לקנות לחבר הכי טוב שלכם, אתם תמיד מוזמנים להתייעץ איתנו באנימלדיל, ולקבל את כל המידע החשוב

אנימל דיל עובדת בשיתוף פעולה עם רשת זוארץzoo