דף הבית » תוכים » מזון לציפורים

מזון לציפורים

מותגים
הכל
שיבא
ריגור
רויאל קנין
רוגס
ראפי
ראפוואר
קרנילוב
קרוקטיל
פרמינה
פריסקיז
פרימוס
פרימו
פרויטל
פרוטקט
פנסי פיסט
פלטזור
פיור ליף
פטס פרודקט
ספי קט
סנס
סניקט
סנדי
סנאבל
סימבה
סיבאו
סולאנו
סאביק
נטורל אנד דלישס
מימקס
מימי
מייליס
מיטו
מי פמלי
מונג'
מדיוניקס
מאטיס
להשאט
לה קט
יורוקיטי
יורו קיטי
טריקסי
טרופיקלין
טרולי
טייסט אוף דה ווילד
ורסל ליגה
ויסקאס
ויבוקס
וומפי
הפי דוג
הופל
דנטללייט
גמון
גלוריה
גטולינו
גוסיקט
גו
גאדה דוג
ג'וסרה
ברנדה
ברייברי
בנלוקס
ביהפר
בונזו
ארדן גראנז'
אקנה
אמיתי
אמה
אלפא ספיריט
אינבה
אי קט
אגו
אבר קלין
mito
Bayer
בעל חיים
הכל
ציפור
מכרסמים
כלב
חתול
ארנב
אוגר
שלב חיים
הכל
7-120
1-7
0-1
משקל
הכל
4-10 ק"ג
35 ק"ג ומעלה
22-35 ק"ג
10-22 ק"ג
0-4 ק"ג

מזון לתוכים – לא רק גרעינים

בניגוד למה שנהוג לחשוב, תוכים לא ניזונים רק מגרעינים. בדיוק כמונו הם זקוקים לתזונה מאוזנת הכוללת חלבונים, פחמימות, פירות וירקות. בעוד גרעינים הם מאכל זניח בתפריט של הציפורים האקזוטיות, המזון העיקרי והבריא שלהם הוא כופתיות. אליהן יכולים להתלוות מבחר ירקות ופירות דלי סוכר ואפילו קליפות מרוסקות של ביצים קשות. גם אחרי כל זה לא בטוח שהתוכי ידבר, אבל הנוצות והמקור שלו יהיו חזקים ויפים.  

כופתיות – המנה העיקרית בתפריט

אם לא נתקלתם במונח כופתיות, כנראה שלא גידלתם מכרסם או תוכי. מדובר בתערובת דחוסה של פירות וזרעים הכוללת שומן, ויטמינים ומינרליים הנחוצים לשמירה על בריאות העופות המרהיבים. הן כוללות גם פחמימות, מוצרים מן החי והצומח, וצריכות להיות המזון העיקרי שמוגש לתוכים לאורך היממה. לכן חשוב שיהיו איכותיות, ללא צבעי מאכל או מרכיבים לא בריאים. כופתיות צריכות להוות בין 60-80% מהתזונה היומית עבור רוב המינים.

בחנויות לחיות מחמד תמצאו כמה סוגים של כופתיות לסוגים וגדלים שונים של תוכים. פרט ליתרונותיהן הבריאותיים, כופתיות פחות מלכלות את הסביבה הקרובה לכלוב לעומת גרעינים לסוגיהם. ייתכן שהן לא יהיו הבחירה הקולינרית הראשונה של התוכי, ולכן כדאי לערוך בינו וביניהם היכרות כבר בשלב הראשון שהוא הופך להיות בן בית.

תוספות בריאותיות

אם אתם רוצים לגוון לתוכי את התפריט או לנצל את השאריות שנותרו לכם במקרר, אתם מוזמנים לפנק את התוכי עם פירות וירקות מכל הסוגים (חוץ מאבוקדו). מומלץ להוסיף לתפריט גם חלבון מן החי כמו ביצה קשה או קליפה מרוסקת שלה, ואפשר גם חתיכות קטנות של עוף או הודו עם עצמות אבל בלי תיבול. ירקות צריכות להוות בין 15-30% מהתזונה של התוכי ואילו פירות רק 5%.

אם אתם לא רק יפים אלא גם אופים, תוכלו להכניס לתנור מקבץ דגנים כמו קינואה או שיבולת שועל ולהגיש אותם לתוכי כשיתקררו. אפשרות אחרת היא חופן אגוזים אפויים כמו קשיו, לוז, פקאן, פיסטוק ועוד. האגוזים בריאים לתוכים אבל כדאי להגביל את הכמות משום שאחוזי השומן בהם גבוהים. אין צורך להשקיע כל יום בבישולים ואפיות לתוכי אלא אפשר לקחת אותו בחשבון כשמכינים ארוחה למשפחה. חשוב להימנע מאבוקדו, שוקולד ומאכלים מלוחים שרעילים לתוכים.

תפריטים מומלצים לתוכים שונים

תוכים נבדלים לא רק בסוגים אלא גם בתזונה שלהם. רובם ניזונים בעיקר מצמחים אבל יש ביניהם כאלה שמעדיפים דגנים וזרעים, ויש אוכלי פירות או צוף. כך למשל, תוכים מסוג לורי ניזונים בטבע בעיקר משרף עצים וצוף פרחים. עבורם אפשר לקנות אבקה מיוחדת שמוהלים במים. לתוכים מסוג ג'אקו יש רגישות לסידן, ולכן כדאי להמעיט בגרעיני חמנייה שאינם מצטיינים בספיגה של סידן.

כמה להאכיל ומתי?

הכלל החשוב ביותר בהאכלת תוכים הוא לא להגזים בכמויות כדי שתוכלו לעקוב כמה התוכי אכל ומה העדיף מבין כל האפשרויות. כופתיות צריכות להיות זמינות במשך כל היום וכך גם מים נקיים וטריים. את הפירות והירקות השתדלו לתת פעמיים ביום בבוקר ולפנות ערב, ולזרוק את השאריות שלא נאכלו כדי למנוע ריקבון. אם תראו שהתוכי ממעט לאכול, התייעצו עם וטרינר מומחה כדי לוודא שאינו חולה. 

אנימל דיל עובדת בשיתוף פעולה עם רשת זוארץzoo